Patiëntenportaal

'Convection enhanced delivery'

De behandeling van patiënten met een hooggradig glioom zoals hersenstamkanker (DIPG/DMG) wordt bemoeilijkt door een sterk verminderde medicijnafgifte aan de tumor als gevolg van een intacte bloed-hersenbarrière. Daarom worden momenteel behandelstudies ontwikkeld die het gebruik van microkatheters voor medicijnafgifte rechtstreeks in de tumor bestuderen.

Robotarm

Via microkatheters worden medicijnen toegediend over een langere periode, waarbij de anti-kanker medicijnen zich langzaam over de tumor kunnen verdelen. Deze techniek wordt 'convection-enhanced delivery' (CED) genoemd.

Het Prinses Máxima Centrum ontving in 2021 een geavanceerd robotarmsysteem (Cirq van Brainlab), geschonken door Stichting Semmy (Robot van Tijn) na een landelijke actie waarbij DIPG-patiënt Tijn Kolsteren (2010-2017) 1,3 miljoen euro ophaalde door heel Nederland nagels te laten lakken.

De Cirq-robotarm kan in toekomstige CED-behandelstudies worden gebruikt om katheters optimaal in de hersentumor te plaatsen. In samenwerking met het bedrijf Brainlab en farmaceutische bedrijven zijn momenteel vroege fase klinische studies in ontwikkeling.

Onderzoek in het laboratorium van Van Vuurden zal specifiek voor de CED technologie de optimale medicijnen en/of medicijncombinaties identificeren die via deze katheters kunnen worden gebruikt.